Polecane produkty

Nowy folder

katalog1

katalog1

Ilość odwiedzin:Ilość odwiedzin:339232

VANROBAEYS  rady:  w okresie pierzenia

 

Okres pierzenia jest najważniejszym okresem w roku!

Już starzy hodowcy twierdzili, że wczesny okres pierzenia jest najważniejszym okresem w roku gołębia, jednak nie wiedzieli dokładnie jak w tym czasie prawidłowo postępować. Obecnie nie może porównywać naszych czasów z okresem powojennym. Panowała wtedy bieda i głód. Nie było wówczas istotne kupowanie karmy dla gołębi u wyspecjalizowanego handlowca. Priorytetowym tematem był głód. Ziarno potrzebne było do wypieku chleba. W roku 2014 sytuacja ta wygląda z pewnością inaczej, ponieważ karma dla gołębi jest wysoko ceniona. Powstała cała gałąź przemysłowa wyspecjalizowana w tym kierunku, a jakość karmy dla gołębi odgrywa tutaj najważniejszą rolę. Mimo to w okresie pierzenia może dochodzić do problemów. W pojedynczych przypadkach chodzi o nie prawidłowo wyrośnięte pióra. Warunkiem dobrego pierzenia jest zdrowie gołębi. W przypadku chorych gołębi, pierzenie ma wpływ na tworzenie się piór. Paratyfus, paramyksowiroza, paciorkowiec, robaczyca lub silna infekcja trychomonadozy lub także kokcydioza mają znaczący wpływ na tworzenie upierzenia. W szczególności paratyfus może być skradającym się potajemnie zabójca. Hodowcy bagatelizują tą chorobę. Częstą przyczyna są krwawiące szpice piór lub małe zabarwienie piór. Wielu hodowców zna te problemy i próbują z nimi walczyć domowymi sposobami, jednak zalecamy również poradę lekarską. Bez wątpienia dobrze odżywione gołębie są mniej podatne na choroby.

 

Co oznacza dobra dieta?

Co może być błędem w odżywaniu gołębi podczas pierzenia ?. Wcześniej jednym z najczęstszych błędów było podawanie za małej ilości metioniny. Było to spowodowane faktem, że mieszanki karmy dla gołębi zawierały za dużo grochu. Brak aminokwasów argininy, lizyny ale również cynku prowadziły do nieprawidłowego zabarwienia piór, nazywany w żargonie depigmentacją piór. Niestety wciąż jeszcze spotyka się mieszanki na okres pierzenia, które nie zapewniają perfekcyjnego upierzenia. Przeważa tutaj udział kukurydzy, grochu i pszenicy. Mieszanki te nie są same w sobie wystarczające w okresie pierzenia.

Przebieg pierzenia jest dla gołębi bardzo stresujące. Radykalny rozwój nowego upierzenia kosztuje gołębia utratą energii. Tu dochodzimy do pierwszego naszego punktu bogatych energetycznie mieszanek!. Co jest więc ważne?

Jeśli przyjrzymy się budowie pióra pod względem jego składu, stwierdzamy,  że składa ono się w 90% z proteiny (białko), 1,5% tłuszczu a reszta to woda. Absolutnie konieczne jest dostarczenie wystarczającej ilości proteiny! Oprócz tego badania wykazały, że Omega 3 odgrywa również ważną rolę w pierzeniu. Z tego względu dieta powinna składać się z: wystarczająco dużej ilości energii, białka (proteina) i omega 3. Przykładowo dari ma mniejszą zawartość protein niż siemię lniane. Kolejnym ważnym punktem jest: nasiona oleiste, weźmy siemię lniane. Ma ono dużą zawartość tłuszczu i dobry stosunek Omega 2:5. To oznacza, że udział 2 omega 6 do 5 omega 3, również dużą rolę odgrywa w okresie pierzenia arginina. Nasiona konopi są coraz bardziej znaczącym i ważnym surowcem naturalnym, ponieważ posiadają one wysoką zawartość tłuszczu i przyswajalne białko, jak żaden inny komponent. Perfekcyjna mieszanka na okres pierzenia składa się z wielu dostępnych pojedynczych odmian nasion jak: kanar, proso, pestki słonecznika, dzikie nasiona, konopie itd., które mają pozytywny wpływ na przebieg pierzenia. Gołębie znają swoje potrzeby i dlatego instynktownie przyjmują do siebie dobre dla nich komponenty.

Naszą ofertę mieszanek na okres pierzenia znajdziecie Państwo na stronie www.vanrobaeysbelgium.com.

 

Suplementy paszy w okresie pierzenia!

Jak już wyżej wspomniano zdrowie w okresie pierzenia jest absolutnie ważne!

Wyważona dieta to pomaga utrzymać gołębie w zdrowiu. Możecie Państwo podawać wiele preparatów, ale tylko dokładna diagnoza może pomóc chorym gołębiom. Jak opisano wyżej perfekcyjne pierzenie wspierają zarówno proteiny(białko) i ich składniki jak aminokwasy jak i cynk i omega 3.

 

Zalecamy uzupełnienie diety w okresie pierzenia naszymi produktami!

VANROBAEYS Protein Star:

Produkt Premium nowej generacji w przystępnej cenie. Na początku pierzenia 3 razy w tygodniu 5gr VANROABEYS Protein Star połączyć z 10ml karmy VANROABEYS Broncho Star. Wspaniałe wyniki można zobaczyć i poczuć w jedwabistym upierzeniu Państwa gołębi.

 

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?

Stosowanie sztucznego naświetlania w okresie pierzenia ma negatywny wpływ  na samo upierzenie. Przy tym ważnym jest, aby gołębie od połowy września nie były już  więcej naświetlane.

Zbyt grube gołębie w okresie pierzenia często wykazują problemy z przemianą materii i ogólną kondycją. Przyczyna jest tłuszcz, który negatywnie wpływa na pracę wątroby.

Za grube gołębie nie mają po prostu wystarczająco energii !

Jeśli raz w tygodniu odmówicie swoim gołębiom karmy z pewnością zobaczycie pozytywny skutek. Obowiązkowe szczególnie w okresie pierzenia są regularne kąpiele ! Kąpiel stymuluje budowę komórki jajowej oraz upierzenia. Używajcie w tym celu tradycyjnej soli kąpielowej lub roztworu złożonego z jednej łyżki stołowej octu i jednej łyżki stołowej soli a skutecznie zmniejszycie działalność pasożytów, które negatywnie wpływają na prace przemiany materii ptaka i zabierają mu energię życiową.

 

Na koniec jeszcze jedna rada :

 

Nie pozwalajcie swoim gołębiom zażywać kąpieli poza gołębnikiem. Mokre pióra spowalniają ptaka i czynią łatwym łupem dla drapieżników. Kąpiele przeprowadzajcie tylko w gołębniku lub wolierze. To nie kosztuje wiele a pozwoli zaoszczędzić mnóstwo nerwów !

 

Samych sukcesów życzy:

Wasz zespół Vanrobaeys !

 

Jeśli jesteście zainteresowani dalszymi informacjami, kontaktujcie się z nami pod adresem

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Kontakt

Porady

Producenci